Jídelníček

 

 

SENO

 

Seno je základ!

  Morče by mělo mít seno neustále k dispozici. Nejlépe v jeslích na seno, uchráníme ho tak od zadupání do podestýlky a tím i před znečištěním trusem a močí.

          

  Morče je býložravec což ve zkratce znamená, že ve volné přírodě se živí převážně travinami a bylinami. Jako každý býložravec potřebuje dostatek vlákniny a seno je jejím hlavním zdrojem. Proto je seno základní složkou celého jídelníčku.

  Vláknina je nezbytná pro dobré zažívání a správnou peristaltiku střev. Existují dva druhy vlákniny - nestravitelná a stravitelná. Nestravitelná udržuje správný chod střev a stravitelná se shromažďuje ve slepém střevě, kde ji bakterie ve střevě obsažené štěpí na další látky. Odtud putuje ve formě speciálního trusu (koprofágie) do konečníku, odkud jej morče sní a znovu zpracuje a získá tak některé nezbytné živiny a vitamíny. Při přežvykování sena si morče zároveň obrušuje zuby. (tedy zadní zuby neboli stoličky, zuby u morčat celkem rychle rostou a pokud se dostatečně neobrušují nastavá celkem rychle problém s přijímáním potravy)

  Nejlepší je seno luční (jsou zde jak traviny, tak byliny) z první senoseče, které obsahuje více vlákniny než seno z druhé senoseče (otava).

  

Na co si dát pozor:

  Pečlivě zkontrolujeme kvalitu sena. Seno by mělo být suché, voňavé a přirozeně zelené. Pokud seno zapáchá, je zatuchlé, plesnivé, příliš žluté nebo hodně prašné je naprosto nevhodné ke zkrmování. Takovýmto senem krmit znamená riskovat život našeho morčátka. Pokud si seno usušíme sami, nesmíme opomenout, že stejně jako např. u koní, je třeba nechat čerstvě usušené seno tzv. "vypotit" alespoň 6 neděl. Než seno pořádně proschne probíhají v něm biochemické procesy, které mohou vyvolat zažívací potíže.

 

VODA

 

Voda je samozřejmostí.

  Měla by být denně čerstvá a ne příliš ledová. Nejlépe v napaječce, neboť v té je uchráněna před znečištěním a vylitím, pokud máme vodu v mističce snadno jí morčátko rozlije a znečistí podestýlkou.

 

KRMNÉ SMĚSI A GRANULE

 

  Tato krmiva patří mezi doplňková a jak z názvu vyplývá nejsou tedy hlavním zdrojem potravy.

Krmné směsi

  Prodává se nepřeberné množství různých směsí pro morčata. U těchto produktů si musíme dát pozor na jejich složení, to že název hlása, že směs je pro morčata neznamená, že je pro ně vhodná. Často tyto směsky obsahují slunečnicová semínka, kukuřici, ořechy, svatojánský chléb a podobné pro morče kalorické bomby. Morčata je samozřejmě milují, ale pozor, jsou pro ně příliš tučná a při zkrmování ve větším množství hrozí obezita našeho mazlíka a ta mu jistě k dobrému zdravotnímu stavu nepřispěje. Tuk obalí vnitřní orgány, které potom nemohou dobře fungovat. Navíc takovéto směsi obsahují málo vlákniny a vysoký obsah škrobů a tuků, což může způsobit například zažívací potíže. Stejně tak celá obilná zrna nejsou vhodná dlouho se tráví, zatěžují trávicí trakt a morče zdaleka nevyužije jejich případný výživový potenciál

                                                 

Granule

  Granule jsou určitě vhodnějším doplňkem stravy. Mají vysoký obsah vlákniny a mají vyvážený poměr všech složek. V jejich složení je především traviny nebo vojtěška, případně méně vhodné obiloviny a také vitamíny a minerály. Ale ani s granulemi to nijak nepřeháníme, stále platí, že je to pouze doplňkové krmivo. To, že si náš miláček snědl dávku na den za hodinu neznamená, že mu nasypeme další, protože má chudinka přeci prázdnou misku.

                                              

  Pokud máme morčátko již navyklé na směsku obilí a různých semen je jasné, že granule mu velikou radost neudělají. Většinou je morčátka nebudou chtít a pokud budou mít v ubikaci k dispozici oboje, granule s nějvětší pravděpodobností nechají. Z pestrobarevné směsky si mohou pohodlně vybrat ty nejchutnější kousky, zatímco granule jsou všechny stejné a zdaleka nepříjdou morčátku tak dobré, jako lákadla v podobě slunečnicových semínek a pod. Řešení je jednoduché, buď morčátku do granulí nasypeme trošičku směsky a až poctivě vybere jen to co mu chutná, ochutná i méně lákavé granule. Nebo prostě počkáme až se morčátko samo přesvědčí, že jsou pořád lepší granule než jen seno. Pokud morče nesní celou dávku granulí nic se nestane, granule jsou pouze doplňkem, proto je nemusí dostávat denně. Někteří chovatelé krmí granulemi obden nebo dokonce jen několikrát týdně. 

         

 

ZELENINA

 

  Zelenina dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu. Krmíme jí nejlépe 2x denně, aby byla strava rozdělena rovnoměrně do celého dne. Zeleninu vždy omyjeme a přesvědčíme se, že není shnilá nebo plesnivá, v ubikaci zkontrolujeme zda nenechala morčátka nějaké zbytky, pokud ano, zbytky odstraníme, aby nehnili a neplesnivěli a morčátka si jejich připadným pozřením nezpůsobila závažné zdravotní potíže. Nikdy nezkrmujeme příliš velké množství jednoho druhu zeleniny, je lepší krmnou dávku nakombinovat menšími kousky několika druhů. Opět ale platí pravidlo, že méně je někdy více. Přílišným zkrmováním zeleniny morčata pak jedí méně sena což způsobuje nedostatečné obrušování stoliček, navíc minerální látky v zelenině obsažené se mohou usazovat ve formě ledvinových či močových kamenů. Tedy maximální množství zeleniny nepřesáhne 70g deně, ale to je opravdu maximální množství!

 

Brokolice, zelí, pekingské nebo čínské zelí, kedlubny, kapusta a špenát jsou bohaté na vápník, ale mohou způsobovat nadýmání, takže s nimi opatrně.

Saláty obsahují velké množství dusíkatých látek, s nimi také opatrně.

Mrkev a petržel jsou bohaté na vitamín A

Paprika je bohatá na vitamín C

Červená řepa, celer a řapíkatý celer jsou bohaté na draslík, řepa zabarvuje trus i moč do červena.

Okurka, cuketa a rajčata obsahují hodně vody a morčátkům moc chutnají, ale jsou vhodná spíše jako pamlsek, tedy v opravdu malém množství.

Dýně má vysoký obsah škrobů, zkrmujeme dužinu, nepodáváme okrasné dýně.

Fenikl zkrmujeme  nať i kořen má vysoký obsah minerálů a vitamínů, napomáhá rozpouštět močové kameny a je dobrý při zažívacích potížích

Kukuřice má vysoký obsah fosforu, zkrmovat můžeme listy i klasy, ale morčátka po nich nabírají.

Ředkvičky listy jsou většinou přijímány bez problémů.

 

 

Nevhodné jsou brambory obsahují příliš škrobu a zelené části jsou jedovaté taktéž nezralé hlízy a zelené části rajčat dále jsou nevhodné cibule, pórek, česnek, feferonky, luštěniny a rebarbora.

Jedovaté – rebarbora, zelené části rajčat a brambor, tzn. Jak listy stonky tak i nezralé hlízy a plody!!!

 

OVOCE

 

   Ovoce obsahuje hodně cůkrů, především fruktozu což může spůsobovat obezitu, cukrovku a poruchy zažívání. Proto bychom ovocem měli krmit s mírou a spíše méně. Vyvarujeme se slupkám citrusů a melounů, které mohou být chemicky ošetřeny, pecky a jadérka obdsahují malé množství kyseliny kyanovodíkové. Takže ovoce zařazujeme buď jako pamlsek a nebo v malém množství třeba jen 2x - 3x týdně.

 

Ananas je bohatý na vlákninu a vitamín C

Banán obsahuje hodně fosforu a ve větším množství může spůsobit zácpu.

Borůvky můžeme zkrmovat celé (listy, větvičky i plody) větší množství může spůsobit zácpu.

Broskve, hrušky, meruňky, nektarinky, švestky, třešně mohou ve velkém množství spůsobit průjem.

Hrozny mají hodně fosforu a vápníku a obsahují hodně cukrů.

Jahody můžeme zkrmovat celé rostliny i plody, mají hodně vitamínu C.

Kiwi vysoký obsah vitamínu C.

Maliny a ostružiny můžeme zkrmovat jak listy i plody, mají vysoký obsah vápníku.

Pomeranče, mandarinky mají vysoký obsah vitamínu C a vápníku, okyselují moč, zkrmujeme bez slupky

Melouny obsahují velké množství vody, zkrmujeme bez slupky.

Rybíz a šípky mají vysoký obsah vitamínu C.

 

Nevhodné je exotické ovoce může spůsobit zažívací potíže a průjem např. avokádo (některé druhy jsou pro morčata jedovaté), papaja, mango, liči, granátové jablko atd.

 

 

LUČNÍ TRAVINY A BYLINY

 

   Morčata milují šťavnatou travičku, musíme však dát pozor, kde ji natrhat. Nikdy nesbíráme trávu u polí, může být postříkaná hnojivy a jinými chemikáliemi. Pozor musíme dát i nato aby nebyla zelená píce znečištěna výkaly psů a koček a nepodáváme ani trávu ze sekaček, je příliš rozsekaná rychle se kazí a může být znečištěna motorovým olejem.

 

 Jarní tráva obsahuje málo vlákniny a proto může způsobit zažívací potíže, proto na jaře začínáme zeleným krmit opatrně a po troškách a postupně přidáváme :)

Zeleného netrháme příliš mnoho pouze to co morčátko sní a zkrmujeme nejlépe ihned, v letních měsících se tráva rychle zapaří a způsobí pak zažívací problémy až nadmutí, které může mít fatální následky. Pokud je tráva mokrá nevadí, ale opět je potřeba zkrmit hned. A i když zkrmujeme tzv. zelené stále do jídelníčku patří seno, proto morčátko zeleným nepřekrmujeme. 

 

VITAMÍN C

 

Stejně jako lidé si neumí morčata vytvořit vit.C sami, a proto je potřeba doplnit jej ve stravě. Tedy v zelené píci (tráva a byliny), zelenině, ovoci nebo granulích obohacených o vit.C. Popřípadě ve vitamínových dolňcích.

Z tohoto důvodu je důležitá pestrá strava.

Dení dávka  je 10-20mg

Nedostatek vit.C

Nedostatek může způsobit různé zdravotní neduhy např.: vypadávání zubů, nechutenství, průjem, kulhání až ochrnutí končetin, otoky kloubů atd.

Nadbytek vit. C

Nadbytečný vit. C se sice jako většina jiných ve vodě rozpustných vitamínů vyloučí z organismu močí, ale nejprve ho musí zpracovat ledviny. Při dlouhodobém zkrmování vysokých dávek "céčka" budou ledviny zbytěčně přetíženy. Navíc se kyselina askorbová v organismu přeměňuje na oxalát, který se váže na nadbytečný vápník čím zapříčiní vzniku močových kamenů.

 

Krásně zpracovaný jídelníček naleznete například na stránce kralici.cz takže pokud vás zajímá více odkaz zde  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek